Chcete změnu jednacího řádu sněmovny? My už roky
Další osobní dopis Olgy Richterové, místopředsedkyně Parlamentu za Piráty.
Tak za sebou máme třetí hlasování o nedůvěře vládě. Sledovali jste noční jednání? Já jsem samozřejmě musela :-).
Debata zabrala dva jednací dny. Trvala celkově více než 31 hodin. Jistě, třetí opoziční pokus o svržení kabinetu nás všechny stojí čas a energii, které mohla Sněmovna využít lépe, ale je to právo opozice.
Proč to píšu: tentokrát se většina diskutujících spokojila s maximálně hodinovými časovými sloty. Neřekli si "budu mluvit 7 hodin. Protože chci". A že si takové projevy poslední dobou “užíváme”.
Úplně to z mého pohledu změnilo dynamiku jednání. Najednou projevy povětšinou měly začátek, střed a konec. Začalo být srozumitelné, co kdo říká a proč. Mělo tudíž smysl konfrontovat různá tvrzení. A to je dialog, konečně náznak diskuze, ze které se může stát normální demokratická výměna postojů, srovnávání názorů a vizí, receptů na problémy. Třeba se pletu, ale z mého pohledu si konečně voliči mohli aspoň trochu udělat obrázek. Ano, když vedu schůzi, soustředím se možná trochu víc, ale i tak. Ten posun je za mě pozitivní - pokud vydrží.

Za Piráty konzistentně, dlouhodobě navrhujeme změny jednacího řádu Sněmovny. V opozici i koalici zdůrazňujeme, že demokracie není "cochcárna". Popravdě, pokud někdo není schopný vyjádřit svůj postoj v rozumném čase, nevyjádří se vůbec, nebo účelově natahuje. Dnes je možné strávit celý jednací den sněmovny úvahami o tom, co by se mohlo projednávat. Víte, že současná opozice čtyřnásobně prodloužila právě jednání o programu?
A umíte si představit ten okamžik, kdy má už už začít věcné jednání, ministři i zpravodajové tisku jsou připraveni, a nezačne? Protože dnes je velmi snadné ho zablokovat nebo na několik hodin odsunout.
Druhým pilířem návrhu je limit pro řečníky s přednostním právem. Nově by měli vystoupení omezené maximálně jednou hodinou. To je návrh nového principu. Délka času je samozřejmě k diskuzi. Předsedové stran a klubů však dnes mohou vystupovat bez jakýchkoli omezení.
Zvolené poslankyně a poslanci samozřejmě musí mít prostor vyjádřit svůj postoj, námitku apod., jen to nemá být ta výše zmíněná “cochcárna”. V zahraničí jsou parlamentní pravidla obecně mnohem pevnější. Několikahodinové monology totiž k ničemu moc nevedou. Co myslíte vy?
Vaše Olga