Jakou změnu ve svém životě berete jako velkou příležitost? Příklad sociálního podnikání

Další osobní dopis Olgy Richterové, místopředsedkyně Parlamentu za Piráty.

Doba je rychlá. Všichni se musíme přizpůsobovat změnám - v technologiích, které běžně používáme, v práci, v nastavení společnosti. Dělíme roky na ty před covidem a po něm (kdy se stalo standardem používat online konference), před útokem na newyorská dvojčata (po nichž jsme si zvykli na předtím nepředstavitelné letištní kontroly), a někteří si ještě vzpomeneme na dobu před Facebookem a Twitterem, nebo na první maily. Co chci říct: je toho na nás hodně. A ještě bude. Jak ale poznat, která změna je jenom přechodné zachvění, který trend přetrvá, a co je velmi důležité, ale i potenciálně nebezpečné?

Jednou z věcí, která pomáhá mně, je aktivní sledování nevšedních příběhů moderních průkopníků. Lidí, kteří se zaměřují na budoucnost. A řadu z nich mám letos tu čest poznat v programu “European Young Leaders”. V minulosti se ho účastnila např. Kaja Kallas, současná estonská premiérka. O skupině 40 lidí, kteří jsou každoročně vybráni napříč evropskými státy, aby se vzájemně poznali a v intenzivních debatách inspirovali a pak dál spolupracovali, napsala: “Tahle síť lidí s vámi zůstane. Všichni máme různé životní zkušenosti. A právě rozmanitost přístupů umožňuje, aby byl výsledný obrázek co nejcelistvější.”

Jak bych vysvětlila, co tím myslí? Je to pro mě čerstvé téma, v Dublinu jsem na pracovním výjezdu byla předminulý týden. A nestane se věru každý den, že jste v nejbližším kontaktu s laureátkou Nobelovy ceny, první prezidentkou Irska a bývalým předsedou Evropského parlamentu. Viděla jsem přesně v duchu slov Kaji Kallas, že každý z nás má jedinečný příběh, a přesto nás spojuje otázka, jak můžeme naše zkušenosti a odvětví propojit, abychom měli co největší pozitivní dopad. Jak přetavit společné setkání do reálných kroků a výsledků.

A teď se vrátím k úvodní otázce: “Jakou změnu ve svém životě berete jako velkou příležitost?” A zkusím odpovědět na konkrétním příkladu z tohoto setkání. Roky se věnuju tématu sociálního podnikání. V minulém období jsem spolu s dalšími předložila návrh zákona, který by sociálním podnikům dal zákonný rámec. Usiluju o to, abychom pomáhali na míru - lidem se sociálním hendikepem jinak než těm se zdravotním, protože jejich potřeby mohou být jiné. A abychom nepotlačili podnikavého ducha, který je i v sociálním podnikání nezbytnou součástí. Aktuálně už rok spolupořádám ve Sněmovně řadu akcí se sociálními podniky a snažím se přispět k tomu, aby zákon připravený za naší vlády došel k projednání. A nyní jsem mohla osobně debatovat třeba se zakladatelem fondu FASE, Markusem Freiburgem, o jejich investicích do sociálních podniků, které nyní dosáhly už zhruba 70 milionů EUR.

Řada podpořených organizací propojuje zdánlivě nemožné. Nezaměstnané mladé lidi bez pracovní zkušenosti s profesionální ochranou přírody a přípravou na další zaměstnání, kam zhruba po roce přecházejí. Člověk by si řekl, že úvodní bootcamp s čtrnáctidenní intenzivní přípravou včetně tréninku fyzické zdatnosti účastníci spíše vzdají, ale praxe potvrzuje vysokou úspěšnost. Jiný program má podobnou cílovou skupinu, jen o pár let dřív - teenagery z rodin, které nekladou důraz na vzdělávání, vybavují materiály, které pomáhají jim i učitelům, aby školu nejen reálně dokončili, ale i jim toho co nejvíce dala. Napříč Evropou, i u nás, totiž narůstá skupina mladých, kteří opouštějí vzdělávání předčasně a nejsou plně gramotní. I s takovýmito tématy pomáhají různé druhy sociálních podniků, a navíc způsobem, který generuje i udržitelný zisk. Takový, jaký je reinvestován do dané organizace nebo do podpory dalších.  

Obrovsky mě inspirovalo, jak velkou příležitostí pro podobné podnikání u nás může nový zákon být. A dostalo mě to zas o kousek dál k pochopení nutných ingrediencí takových receptů, které zvládnou podporovat lidskou iniciativnost a nápady, a zároveň udržet rozpočet organizace v černých číslech. Přispívá to ke změně mého přemýšlení o světě. Dlouhodobě to je za mě veliká příležitost.

A jak to děláte vy? Jak se zamýšlíte nad příležitostmi, které nabízí různé inovace?

Mě osobně taková inspirativní setkání povzbuzují k tomu neustrnout. Nehybnost mi nikdy neseděla. A i když leccos nového vnímám poměrně kriticky (třeba roztříštěnost pozornosti v důsledku sociálních sítí), změna je podle mě zkrátka podstata života.

Přeju klidný den a těším se na vaše reakce.

Vaše Olga

PS: Fotka za akce pro představu té pestrosti zde:

PPS: A pokud byste si chtěli přečíst či poslechnout i rozhovor z aktuálního domácího dění, přidávám Interview z Rozhlasu:

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/konsolidacni-balicek-ekonomika-uspory-olga-richterova-rozhovor_2309111954_afo

Odebírat newsletter