Je to u konce! A něco jiného právě začíná

V dubnu loňského roku jsem vám psala, že jsem nepravomocně vyhrála soud nad dezinformátorkou Liskovou. Od 12. 1. 2023 je tenhle případ uzavřený! Paní Lisková se musí omluvit, nahradit újmu (částku dávám na boj s dezinformacemi) a také soudní výlohy.

Ulevilo se mi. Mít s někým několikaletý soudní spor, i když jste v roli žalujícího, je zátěž. Možná to znáte taky - jakákoli neuzavřená věc vám sedí vzadu v hlavě a bere mentální kapacitu na jinou práci.

A v tomto případě dotyčná očividně nijak nechce upravit svůj názor. Šíří proruské narativy, řada komentářů pod jejími posty nadále vyzývá k násilí. K demokratické diskuzi a konfrontaci vizí pro naši společnost se s ní stejně nedobereme.

Jenže lež není názor. A rozhodla jsem se jí postavit právě proto, jak snadno se šíří spousta lží o kdekom. Člověk, který má lež jako svůj politický nástroj, a zdůrazňuji: lež, ne názor, může být naším příštím prezidentem. Tohle mě chladnou nenechává.

Už v uplynulých prezidentských volbách mohly rozhodnout dezinformace. J. Drahoš i K. Schwarzenberg čelili neuvěřitelným výmyslům. Stejně tak byla lživá i „lithiová karta“ Andreje Babiše proti ČSSD v roce 2017, a taktéž jeho „migranti do chat a chalup“ v roce 2021, kterýžto blábol tvrdil o nás Pirátech. Po volbách to dokonce přiznal: „Možná ti migranti do chat, tam uznávám, že jsme dali průchod fantazii.“ Tohle řekl Andrej Babiš o lžích ve své kampani (citaci naleznete např. v Respektu) a mě to neskutečně točí.

Připomínám si totiž často, co výstižně zformuloval Václav Havel: „Není náhoda, že náš první prezident říkal ,Pravda vítězí' a že zároveň říkal ,Nebát se a nekrást'. Odnaučíme-li se bát a krást, pak všechno dobře dopadne. Ráje na zemi se sice nedožijeme, ale důstojného a klidnějšího života ano.“

A proto mě tak štvou lži, které mají za cíl podněcovat strach a vzbudit falešnou jistotu, že „všeci kradnú“. A tyhle volby 27. a 28. 1. podle mě ukážou i to, jak se nám daří navázat na zmíněné Masarykovy zásady. A mít je za vlastní.

Přála bych je naší zemi i nám všem.

Vaše Olga

Odebírat newsletter