Když všichni prohrávají. A stačilo by přitom tak málo.
„Odcházela jsem z porodnice se zaníceným prsem, brekem, téměř jsem ztratila mateřské mléko. Doma jsem trávila hodiny na internetu a hledala informace, které by mi pomohly v péči o prvorozené dítě. Kontaktovala jsem laktační poradny, kamarádky a příbuzné se staršími dětmi. Vyzkoušela jsem každou příčetnou radu o tom, jak se rozkojit, která se kolem mě mihla. Bylo to období vyčerpání, zbytečného zoufalství a stresu. Hlavní oporou mi byl manžel, který ale při nejlepší vůli neměl potřebnou expertizu. Potřebovala jsem poradit, prakticky ukázat, jak kojit, potřebovala jsem psychicky podržet a povzbudit, že všechno bude v pořádku.“
Takhle strávila svoje šestinedělí s prvním dítětem moje kamarádka Martina. Už to je devět let. A teď si představte, že existuje řešení, ze kterého by profitovali všichni: mámy, tátové, jejich novorozené děti, lékaři a vposledku i daňoví poplatníci. Martině by dnes mohl gynekolog předepsat až čtyři návštěvy porodní asistentky hrazené ze zdravotního pojištění. S porodní asistentkou by se setkala jednou již během těhotenství a třikrát po porodu. Ušetřila by si přinejmenším několik zánětů v prsou a hodiny zoufalého hledání odpovědí na otázky, které si klade spousta maminek. A s oporou v šestinedělí by stoupla i šance na dlouhodobé kojení, což je to nejlepší pro dítě i maminku, když to jde.
Česká gynekologická a porodnická společnost však lékařům doporučila, aby ženám návštěvy nepředepisovali, protože je to prý plýtvání penězi. Netuším, proč. Tento postoj totiž neprospívá vůbec nikomu, není postaven na důkazech založených medicínských poznatcích a v důsledku nás nedostatek péče o ženy po porodu leda stojí peníze. Co myslíte, kdyby rodili muži, objevovaly by se útoky na osvědčenou poporodní péči?
Za Piráty zkrátka chceme, aby po těhotenství ženy měly zdravotní podporu i v šestinedělí. Porodem nic nekončí, ale začíná. I proto jsme prosadili do programového prohlášení vlády řešení této problematiky, aneb jak ulevit zdravotnímu systému díky zapojení vysokoškolsky vzdělaných porodních asistentek, které mají průpravu i na péči o novorozence. Ženám v šestinedělí mohou pomoci s kojením, péčí o porodní poranění nebo mohou ženu psychicky podpořit a zabránit rozvoji poporodní deprese. V současnosti se právě pirátský náměstek na ministerstvu zdravotnictví a jeho tým věnuje i hledání řešení pro situaci porodních asistentek. Vím, že jde o čas: noví rodiče potřebují podporu tady a teď, jako před devíti lety Martina . Máte s tímhle obdobím i vy svou zkušenost? Jsem zvědavá na vaše osobní příběhy.
Vaše Olga