PhDr. Olga Richterová, PhD.

místopředsedkyně Parlamentu ČR a poslankyně za Českou pirátskou stranu

Aktivity

 • místopředsedkyně Organizačního výboru
 • členka Podvýboru pro sociálně zdravotní pomezí,
 • členka Podvýboru pro média a svobodu slova,
 • členka Podvýboru pro ochranu spotřebitele a několika stálých komisí.

Více informací na stránkách PSP.

V minulém volebním období (2017-2021) jsem působila jako místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku a členka  Výboru zdravotního a Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny.

V lednu 2018 jsem byla zvolena první místopředsedkyní České pirátské strany. Funkci jsem vykonávala do ledna 2022. Působím i v rámci místního sdružení Pirátů Praha 10 , kde jsem byla do října 2018 komunální zastupitelkou.

Záznamy & výsledky

Jako poslankyně  jsem garantkou pirátského odborného týmu práce a sociální věci. O činnosti tohoto rezortního týmu si můžete přečíst v pirátském newsletteru.

Přehled (nejen) mé práce můžete najít na stránce piratipracuji.cz nebo na pirati.cz.

O tématech na kterých pracuji informuji také prostřednictvím blogu.

Životopis

 • Narodila jsem se v lednu 1985, dětství jsem strávila v městysu jménem Choltice. Vystudovala jsem překladatelství a tlumočnictví (AJ-NJ) na Karlově univerzitě v Praze. V průběhu studia jsem pobývala v Německu, USA a Velké Británii, domluvím se též rusky a trochu italsky.
 • Pokračovala jsem doktorským studiem korpusové lingvistiky na FF UK, kde jsem i pracovala. 2011–2016 jsem vedla několik jedno- i dvousemestrálních kurzů (Němčina a korpusy, Základy české frazeologie a idiomatiky). Při mateřské dovolené a rodičovské jsem dopsala dizertaci a obhájila ji v listopadu 2017.
 • V r. 2008 jsem vydala sbírku básní Napříč kůrou, r. 2011 spolu s dalšími založila watchdogové sdružení Zaostřeno na Desítku, které bylo v r. 2014 mezi nominovanými na cenu Gratias Tibi. Roky jsme měli komunitní kompostér. Z pozice občanského watchdogu jsem se v r. 2014 rozhodla přejít do politiky, vstoupit do Pirátské strany a vybudovat silné místní pirátské sdružení.
 • Jako zastupitelka na Desítce jsem v prvním roce činnosti sledovala především plánovaný outsourcing ICT za cca 150 milionů Kč. V březnu 2015 se podařilo věc stopnout. Pirátskou zastupitelkou na Praze 10 jsem byla do října 2018.
 • V roce 2017 jsem byla zvolena poslankyní Parlamentu ČR. Dvě funkční období, tedy od ledna 2018 do ledna 2022, jsem působila jako místopředsedkyně strany.
 • V roce 2021 jsem obhájila poslanecký mandát a stala se místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a místopředsedkyní poslaneckého klubu České pirátské strany.
 • Od vstupu do Poslanecké sněmovny se zaměřuji především na návrhy v oblasti sociální a zdravotní a také v oblasti bydlení.
Odebírat newsletter