Jak pracná je vytrvalost? Daniel Köppl už není členem RRTV

Další osobní dopis Olgy Richterové, místopředsedkyně Parlamentu za Piráty. A v audiu je ještě lepší :-)

Vrátím se teď v myšlenkách o pár měsíců zpátky: možná jste jako já tehdy viděli zpravodajství České televize v průběhu prezidentské volby, kde vystoupil člen marketingového týmu kandidáta Andreje Babiše Daniel Köppl. Ten přímo doporučoval volbu šéfa hnutí ANO zcela jednoznačnými slovy: "Lidé by ho měli volit (...)" a uvedením důvodu. Spojení s touto stranou se pak nalezlo ještě mnohem víc, od finanční platby po další výroky a účast v kampani.

Jenže pan Köppl byl zároveň členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Od léta 2021 byl radním RRTV. Důvěryhodnost a nezávislost jsou přitom jedním ze základních předpokladů pro práci radních. Jasné stranění kandidátovi jednoho hnutí s tím podle zákona i podle zdravého rozumu nejde dohromady.

Poslanecká sněmovna má zákonem stanovenou možnost člena Rady odvolat z funkce, pokud se dopustil takového jednání, které narušuje jeho důstojnost, nestrannost nebo nezávislost, anebo zpochybňuje nezávislost nebo nestrannost Rady. S týmem jsme shromáždili informace dostupné z veřejných zdrojů a dospěli jsme k tomu, že tato situace nejspíš nastala.

Obrátila jsem se tedy nejprve na legislativní odbor Sněmovny a pak také na samotnou Radu pro rozhlasové a televizní vysílání a požádala je o stanoviska, dále konzultovala s právníky, mediálními odborníky a kolegy. Vše, co jsme shromáždili, jsme následně postoupili příslušnému sněmovnímu výboru, a ten doporučil, aby Sněmovna přistoupila k odvolání.

A právě v tomto bodu se celý proces zadrhnul. Na čtyři měsíce. Bylo to očividné, opozice hájila svého člověka. Pan Köppl totiž působí i jako asistent či poradce několika poslanců za hnutí ANO. Ovšemže každé obstrukce jednou skončí. Ale opět soupeřil zájem jednotlivců a jednoho hnutí nad zájmem veřejným. Opakovaně jsme odvolání pana radního navrhovali na program. Zas a znovu jsem musela vysvětlovat, reagovat na různé druhy útoků, neustoupit. Ten, kdo veřejně vystupuje ve prospěch konkrétního politického hnutí či strany nemá posuzovat například vyváženost volebního vysílání. To mi připadá jasné jako facka.

Daniela Köppla konečně Sněmovna odvolala v úterý 16. května. Je to další kamínek do mozaiky nápravy poměrů a dodržování práva v této zemi. To je vždycky pracné, a často zdlouhavé - leckdy i zdlouhavější než nyní. Ale vytrvalost se vyplatí. Plodí důvěru. V systém, i v konkrétní jednotlivou práci.

Vaše Olga

PS: Co vy? Jste vytrvalí? Jak se vám daří dotahovat řešení dlouho se vlekoucích výzev? Máte nějaký svůj tajný recept na posílení výdrže?

Odebírat newsletter