Léto, prázdniny a práce. Jak to jde dohromady?

Máte rádi léto? A jak se vám daří pokrýt dětské dvouměsíční prázdniny?

I když je provoz Sněmovny omezený, tak samozřejmě pokračují práce na zákonech, pracovní skupiny a poslanci se scházejí osobně i online. A někdy i neočekávaně. Proto jsem třeba musela zrušit půlku letního tábora, který jsem měla naplánovaný s dětmi, a vrátit se do Prahy, abych se zúčastnila mimořádného zasedání Sněmovny. Samozřejmě, i tohle je součást mojí práce.

Léto se zkrátka u nás ve srovnání se školním rokem nese v duchu větší improvizace. Hádám, že v tom nebudeme sami. Pro sólo rodiče může být kombinace práce a letního programu pro děti nadlidský úkol. Snadné to ale nebývá ani pro ty, kdo mají velkou podporující rodinu nebo možnost se v péči střídat s partnerem/partnerkou. Proto nyní v rámci implementace evropské směrnice k work-life balance (slaďování práce a péče) ve vládní koalici zvažujeme možnost 2 měsíců volna pro rodiče dětí do 8 let věku. Za podobných finančních podmínek, jako je například mateřská. Péče o děti je náročná, a tohle by mohlo pomoci v průběhu školkových let a první či druhé třídy pokrýt třeba po týdnech právě prázdniny. Jen zdůrazňuju, je to zatím ve fázi diskuze.

A co nám v létě zpestřuje společný rodinný čas, jsou deskové hry. Queendomino. Indiánské léto. Královské rošády. Blafuj. To je pár našich favoritů pro velké i malé. Královské rošády jsou obzvlášť vypečené, v nich totiž může vyhrát i nejmladší člen naší domácnosti, který jinak ve střetu se starším sourozencem nemívá moc šanci.

Mozkové závity jedou na plné obrátky nejen při deskovkách. I přes léto řeším, co a kde je možné zlepšit, vyjednávám na ministerstvech. Otázka péče o malé děti je z mého pohledu podceňovaná, a přitom klíčová pro skutečnou svobodu volby, včetně rozhodování třeba o třetím dítěti a o profesních možnostech. Míst ve školkách je málo, pro děti do tří let jsou leckde nedostupné. Chci proto prosadit vznik tzv. „Tagesmutter“/miniškolek v českém prostředí. Tedy možnost vzájemné rodičovské výpomoci s péčí o děti v domácnosti. V zahraničí to je zcela běžné. Tímto tématem teď žiju, takže o něm určitě neslyšíte naposledy.

Čím žijete o prázdninách vy?

Co nejvíc klidných dní vám přeje
Olga

P. S.: Tipy na dobré deskovky samozřejmě vítány! Jen jsme omezení jedním ještě nečtenářem.

Odebírat newsletter