Důchod, práce, nebo obytňák?

V současné chvíli mnoho lidí u nás řeší, jak zaplatit nutné výdaje. Mnozí by přitom mohli čerpat podporu od státu, ale nežádají o ni. Někdo se stydí, pro jiné je systém žádostí příliš složitý a náročný. To platí i o příspěvku na bydlení. Nebo spíš platilo. Zasadila jsem se o zjednodušení jeho vyplácení. Celý proces je tak díky snaze mé a řady dalších od července snazší a přístupnější. Pro mě osobně – velká věc po mnoha letech zesložiťování za předchozích vlád. A první krok. Mají následovat další.

Jak moc je důležité, aby se podpora dostala k těm, kteří ji potřebují a stát dobře fungoval, mi připomněla i kniha Nomadland od Jessicy Bruder (v českém překladu Země nomádů vydalo v roce 2021 vydavatelství Absynt). Možná jste viděli i Oscary oceněnou filmovou adaptaci příběhu – já ho zatím pouze četla.

Jde o strhující dokument zejména ze života amerických seniorů, kteří postavili na hlavu rčení „starého psa novým kouskům nenaučíš“. Mnoho z nich strávilo produktivní věk v pozici poměrně zajištěné střední třídy, ale z důvodu špatně nastavených investic na penzi, realitní bubliny, nemocí, a samozřejmě rozvodů či ztráty práce se ocitli na finančním dně. Buďto o trvalé bydlení přišli, nebo se ho zbavili jako hlavního finančního břemene, které je táhlo ke dnu.

Přestěhovali se pak do obytných vozů různé kvality a putují za sezónní prací kamkoli, kde se namane. Říká se jim „workampers“, tábodříči - podle těžké dřiny, kterou často vykonávají. Jejich život nicméně plní nejen nejisté vyhlídky, prekérní, těžká práce nebo zdravotní potíže, ale také pocit svobody a sounáležitosti s komunitou, jejíž členové si vzájemně hodně pomáhají.

Málokdo z nich přitom čekal takové stáří. A když jsem knihu četla, říkala jsem si, že hlavně nechci, aby takovéto putování lidé volili zcela nedobrovolně. Z knihy na mě dýchal pocit smutku, ale i odhodlání, a zároveň ukazuje systémové příčiny za individuálními problémy.

My naštěstí máme státní podporu, příspěvek na bydlení. Pro nejchudší domácnosti existuje navíc ještě doplatek na bydlení. Nikdo by se tak neměl ocitnout v situaci, kdy mu nezbývá, než se přestěhovat do starého obytňáku. Víme také, že pro pětinu českých seniorů jsou náklady na bydlení hlavní finanční zátěž, která je vrhá do chudoby. Těm všem může příspěvek na bydlení pomoci, ale současně ho velká část z nich bohužel nečerpá.

Pokud tedy máte ve svém okolí někoho, kdo by nejspíš mohl mít na příspěvek na bydlení nárok, dejte mu o něm vědět. Stručně řečeno: pokud má někdo náklady na bydlení vyšší než než 30 % svých čistých příjmů (v Praze 35 %), může příspěvek (který je zastropovaný vrchním limitem) čerpat. Žádost je nyní i elektronicky!

Vaše Olga

Odebírat newsletter