A co děti, mají si s kým hrát?

Děti jsou radost. Jsem ráda, že jsem máma, a máme s mužem velké štěstí, že máme dvě zdravé děti. Ale současně mě bavila (a baví) moje práce. Když jsem v Ústavu Českého národního korpusu srovnávala a zkoumala jazyky a během rodičovské dělala doktorát a vědeckou práci, a byla jsem plně odkázaná na pomoc rodiny, tak jsem si hodně intenzivně udědomovala, jak mi flexibilnější možnosti hlídání chybí.

Také jsem byla na 6. největší obci ČR, na Praze 10, tehdy zvolená komunální zastupitelkou - s malým miminem - vybrala jsem si to, moc mě to bavilo a věnovala jsem tomu půlúvazek týdně, ale zase, byla to obrovská výzva pro mě i pro všechny blízké. I oba moji mladší bratři byli velmi hlídací strejdové :-). Tahle široká rodinná síť je veliké štěstí a dar, za nějž jsem vděčná. Současně jsem ale viděla, že míst, kde se dá najít stabilní a kvalitní hlídání v čas, kdy já potřebuju, je hrozně málo. A že nechci, aby se u malého střídalo x cizích lidí, to by samozřejmě dobře nebylo.

Po zvolení do Parlamentu, v roce 2017, jsem akceptovala, že nemám šanci zajistit hlídání u druhého syna jinak, než za pomoci profesionální chůvy, ze které se pak stala taková třetí babička. Popravdě jsem nečekala, že budu zvolená ze 4. místa kandidátky. Ale všechna ta noční jednání a nepředvídatelné časy zasedání byly velkou výzvou. I při pomoci rodiny.

Co chci zdůraznit. Nejsem žádnou výjimkou, tohle prožívá mnoho matek malých dětí a jejich rodin. Lékařky, policistky, ženy ve třísměnném provozu v různých profesích.

A právě proto, že u nás je péče o malé děti nedostatkovým zbožím, dlouhodobě se snažím rozšířit možnosti předškolní péče o děti skrze vzájemnou rodičovskou nebo sousedskou  výpomoc. Maximálně čtyři děti v jedné domácnosti. Se státním příspěvkem, ať si rodiče službu mohou dovolit. Na principu dnes osvědčených dětských skupin, jen v menším a bez vstupních investic. A zejména pro menší děti,  na něž ve školkách nezbývá kapacita ani za dnešních podmínek čas. Ve státním rozpočtu kvůli nevhodnému nastavení systému péče o předškolní děti chybí podle propočtů jen na odvodech a daních až 15 miliard korun ročně. Česká verze Tagesmutter - sousedského hlídání - může být snadnou a pro stát ekonomicky výhodnou alternativou péče o předškolní děti. Sníží tlak na dnes přeplněná zařízení a umožní možnost svobodnější volby.

A vydělají všichni, nejen rodiče. Co vy? Uvítali byste takovou možnost? Napište mi.
Vaše Olga

PS: detaily v blogu na Seznam média

Odebírat newsletter