Dá se něco z toho škrtnout?

Co jste si předsevzali do nového roku? Já co nejvíc prioritizovat. Je to ale těžší, než jsem čekala. Mám totiž dlouhodobé projekty, které vyžadují pozornost kontinuálně, pak témata, jež mám za Piráty na starosti a většinou se měsíčně řeší dvě až tři z nich buď ve Sněmovně nebo na ministerstvech, a k tomu se během měsíce objeví několik aktuálních výzev. Leden byl navíc ještě okořeněný prezidentskou volbou. Kdo nebyl v lednu v politice ponořený až po uši, ať zvedne ruku 🙂.

Věnování se řadě témat, schopnost přepnout pozornost, když se otevře okénko příležitosti, a také nutnost umět si během krátké doby osvojit úplně novou problematiku, je můj denní chleba již mnoho let. Na ministerstvech jsou v součtu stovky odborů, nedořešené zůstávají mnohé věci s dopadem na desetitisíce lidí, většinou je k napravení potřeba využít okamžik, kdy je otevřený (= na plénu Sněmovny) příslušný zákon. Cit pro daný okamžik je schopnost, bez které se, myslím, politická práce nedá dělat. Taky mi v ní dost pomáhá moje extrovertní povaha, kterou podněty zvenčí a setkávání s lidmi nabíjí.

Co mě v lednu nabilo

Samozřejmě obrovská účast lidí na volbě prezidenta. A pak řada věcí, jež jsme připravovali několik měsíců. Uspořádala jsem třeba kulatý stůl na téma doprovod rodičů při léčbě dítěte v nemocnici. To je oblast, která patří do té výše zmíněné skupiny „mělo se vyřešit už dávno“. Rodiče mají být se svými dětmi ve všech náročných situacích, pokud to jen trochu jde - je to i v zákoně. Pořád se ale nedaří sladit praxi na různých odděleních nemocnic: někde jsou skvělí a rodiče maximálně podporují, a jinde je spíše odrazují. Ukázali jsme ale, v čem všem dětem i v léčbě prospívá, když jsou s blízkými, a promluvila řada zdravotníků,kteří přítomnost rodičů u dětí maximálně podporují. Naše nově představená metodika pomáhající naplňování zákona je velký skok dopředu. Půjde to. (A velké poděkování zaslouží pirátský náměstek na ministerstvu zdravotnictví Josef Pavlovic a jeho tým.)

Výzva, která nepočkala

Nějaký čas jsem věnovala také zachování nezávislosti a důvěryhodnosti RRTV (Rady vlády pro televizní a rozhlasové vysílání) - narušil ji pan radní Köppl, protože je úzce napojen na Andreje Babiše. Na výboru to klaplo. Přednesla jsem jak pirátské zjištění, že pan radní obdržel platbu z transparentního, tedy veřejně přístupného účtu hnutí ANO, tak doklady o jeho působení v kampani. Televize či rozhlas ovšem nesmí stranit jednomu politickému hnutí a právě radní RRTV na to mají dohlížet. Proto bylo doporučeno jeho odvolání, a nyní to zamíří na celou Sněmovnu. V minulém období byla obdobně odvolána např. z Rady ČT paní radní Lipovská.

Dlouhodobé projekty

Pokračuji také s prací na schválení novely o sousedském hlídání a vylepšení fungování dětských skupin. Momentálně se přesunujeme do fáze pilotování. Pokud byste se chtěli zapojit - jde o flexibilní způsob, jak v domácím prostředí zajistit péči až o 4 malé děti -, ozvěte se. S naší náměstkyní na MPSV a samozřejmě řadou úředníků se tomu věnujeme intenzivně od léta.

Obdobně intenzivně běží přípravy zákona o podpoře v bydlení a související programy, které spadají pod pirátského vicepremiéra Ivana Bartoše. Protože jsem tuto legislativu rámcově chystala z opozice celé minulé období, jsem samozřejmě nápomocná i teď, když se blíží její uskutečnění. Schůzky, podkladové materiály, vysvětlování, cílení.

A k tomu mezinárodní situace

To, co se děje v našem okolí, má velký vliv i na naši zemi. Pořádala jsem ve spolupráci s dalšími mj. odborné setkání k vývoji v Maďarsku. Tamní posun k autoritářství je právnicky propracovaný, a současně vykazuje úzké vazby na Rusko a Čínu. Jediný příklad: nejsou tam už třeba ve státní televizi a rozhlase žádné debaty různých politiků, a opoziční strany měly před parlamentními volbami ve státní TV k dispozici jen 5 minut na svou prezentaci. Už po dvoje volby. Více zde. Rizikem pro nás, kvůli kterému se tomuto věnuju, jsou jak dlouhodobé úniky tajných (spojeneckých) informacích směrem k Rusku, tak financování politických aktivit mimo Maďarsko.

Takže když to shrnu: děti, rodiny, bydlení, média, bezpečnost.

Cožpak se něco z toho dá škrtnout? Cíl je prioritizovat, ovšem novoroční předsevzetí mi přece nezabrání věnovat se tomu, co je právě „v pohybu“ 🙂. A jak to máte vy?

Srdečně zdraví
Vaše Olga

Odebírat newsletter