Druhé kolo senátních voleb většinou velké zvraty nepřináší. Ne tak letos.

Víte, že už nechodí lístky domů do schránek? A čekáte větší překvapení? Já ano.

Letos se do druhého kola na několika místech ČR odehrávají velmi překvapivé souboje. Asi nejsledovanější bude ten mezi Milošem Vystrčilem, stávajícím předsedou Senátu za ODS, a politicky nepolíbenou Janou Nagyovou, obžalovanou v dotační kauze Čapího hnízda spolu s Andrejem Babišem. Odehrává se v obvodu Jihlava. Paní Nagyová si dle vlastních slov jde pro imunitu.

Pozoruhodný mi přijde i střet v Kutné hoře a Čáslavi, kde roky působící lékař Bohuslav Procházka prošel do druhého kola s velmi kontroverzní postavou jménem Jaromír Strnad. Volit mohou i lidé z Ledče nebo Světlé nad Sázavou.

Dále na Berounsku probíhá souboj velkého zastánce manželství pro všechny, Janise Sidovského, s letitým senátorem za ODS Jiřím Oberfalzerem.

Nu a jak si vyložit to, že do 2. kola v obvodu Kroměříž postoupila paní Jana Zwyrtek Hamplová? Představitelka dezinformační scény bude překvapivě soupeřit s Lucií Pluhařovou z ANO. Neříká se mi to lehce, ale tady je, aspoň za mě, volba jasná.

Toto jsou čtyři místa, kde podle mého soudu může dojít k velkému překvapení. A o tom je můj dnešní dopis: politika je plná rychlých, někdy i trochu náhodných zvratů. A na každém hlasu záleží. Demokracie není nic jistého, zalitého betonem či vytesaného do žuly. Tvoříme ji neustále my všichni, i já teď tímto dopisem, i vy svým postojem k němu.

Proto prosím: jděte k 2. kolu senátních voleb, pokud se vás týkají. Senátoři vybírají soudce Ústavního soudu. A když tak řekněte i známým. Účastnit se překvapení je lepší, než ho jen sledovat :-). Volby jsou tento pátek a sobotu, tedy dnes a zítra.

Vaše Olga

Odebírat newsletter