Týdny sociálního podnikání

Jak podstatná pro vás je vaše práce nebo povolání? Přemýšlíte o sobě podle své role? Samozřejmě, že placená práce je nutnost. Přesto vidím jako hodně důležité, aby dávala i smysl. Je to samozřejmě ideál, ale podle mě podstatný. Většinu z nás zkrátka těší být platnou součástí společnosti. A pak znám lidi, kteří pracovat chtějí, ale mají hodně naloženo. Proto fandím sociálním podnikům. Ty dávají možnost uplatnit se lidem se zdravotním nebo sociálním hendikepem, kteří musejí překonávat extra překážky nejen při hledání zaměstnání. Dnes si obtížně hledají práci mimo tzv. „chráněný“ trh. A ten má hodně proměnlivý přínos.

Společně s iniciativou Deklarace odpovědného podnikání jsem proto iniciovala a tento týden zahájila Týdny sociálního podnikání ve Sněmovně. Až do prosince bude rezonovat téma sociálních podniků a potřeb lidí se zdravotním znevýhodněním. O tom, že mám k této skupině lidí blízko, jsem psala v jednom z červnových dopisů, když jsem se zamýšlela, co mi do života přinesla zkušenost s dobrovolnickou prací. A motivuje mě to dál.

Vyvrcholením této několikaměsíční iniciativy má být předložení návrhu zákona o sociálním podnikání, který rozšíří působnost sociálních podniků nad rámec zaměstnávání hendikepovaných, například o pomoc mladým lidem opouštějícím dětské domovy, osobám bez domova nebo propuštěným vězňům. Nebo třeba i dlouhodobě nezaměstnaným pečujícím. A to je důležitý posun. Tento návrh připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí a v říjnu bude předložen do připomínkového řízení. Doufám, že ho nic nezastaví.

Mým osobním cílem také je, aby ve sněmovní kantýně byly dostupné produkty ze sociálních podniků a měli jsme tak téma trvale doslova pod nosem. Už se na tom pracuje, dám pak vědět, co mi chutnalo :-).

Máte ve svém regionu sociální aktivitu, které fandíte? Nebo máte přímo zkušenost se sociálními podniky?

Napište mi o ní. Ráda se dozvím víc.

Vaše Olga

Odebírat newsletter