Příběhy opuštěných dětí. Co změnit?

Možná jste zaznamenali příběh chlapečka, který první rok svého života strávil sám v nemocniční postýlce, úplně opuštěný. Pak shodou náhod do jeho pokoje vešla Petra Jirglová, přišla navštívit kamarádku se synem, a změnila mu život. Začala ho chovat, povídat si s ním, učit ho se hýbat. A hlavně se nepřestala zajímat o to, co s ním bude. Jeho příběh se tenkrát dostal i ke mně a samozřejmě jsem se hned zapojila v rámci svých možností do řešení situace. Jako mnoho dalších. Trvalo ale ještě několik měsíců, než se chlapeček dostal z nemocnice. Jak je na tom nyní, popsali reportéři pořadu 168 hodin.

Tento případ ukázal na mnohé chyby našeho systému. Na mnohdy odosobněnou nemocniční a sociální péči, na díry, kterými může propadnout opuštěné, nemocné a bezbranné dítě, ale také na sílu jednotlivce, který nebyl lhostejný.

Chlapeček díky úsilí mnoha lidí neskončil v kojeneckém ústavu, ale v rodině milujících pěstounů. A to i přes to, že má vážné zdravotní problémy. Tak by to mělo být. Proto jsem před dvěma lety tak usilovně bojovala za věkový limit tří let na umisťování dětí do kojeneckých ústavů. A povedlo se. Děti nepatří do ústavů. Především ty nejmenší, jejichž vývoj to nezvratně poznamená na celý život. Blíží se tedy milník, rok 2024, od kterého u nás nebudou malé děti do tří let umisťované do kojeneckých ústavů.

A s tím, jak se stále více ví, že každé dítě potřebuje svoji náruč, ne jen vyměnit plínku a nakrmit, se diskutují i další věci:

  • Přítomnost rodičů u dětí, když jsou nemocné (zákon to samozřejmě umožňuje, praxe v nemocnicích zatím ne vždy). Pomoci má chystaná metodika z pera Ministerstva zdravotnictví, na které se podílejí Piráti.
  • Řešení délky pobytu např. u dětí v psychiatrických léčebnách (dnes se občas vyskytnou naprosté excesy). Pomoci by měl dětský ombudsman, který zatím chybí, a já se snažím s řadou dalších přispět k tomu, aby vznikl.
  • Co nejfunkčnější síť pěstounských rodin, včetně specializace na traumatizované děti či děti s postižením.

Jaké možnosti ke zlepšení života těch nejmenších, kteří měli smůlu, vidíte Vy?

Vaše Olga

Odebírat newsletter