Nejde jen o ostré lokty

Bavím se ráda a často se ženami, které zajímá politika. Poslouchám, co je brzdí v tom, aby se ucházely o místa na kandidátkách. Aby veřejnému dění věnovaly svůj čas. Mnoho z nich odrazuje pocit, že politika je konkurenční, nepříjemné prostředí, ve kterém právě cenný čas nechtějí trávit, nechtějí bojovat, řešit množství konfliktů. Politika jim připadá jako přetahovaná, hra s nulovým součtem. A totéž říká i řada mužů.

Ano, je to tak. V politice se hodně bojuje a přetahuje. Nekomfortních situací je hodně. Musela jsem si na tuto část své práce zvyknout. A naučit se nebrat si konflikty a nedorozumění osobně. Zkusit je využít, poučit se. Zároveň odmítám obraz politiky jen jako žumpy. Je to prostředí, kde spoluprací dosáhnete dlouhodobě víc. A s lepším výsledkem. Spoluprací se mi podařilo zavést například věkový limit, aby malé děti nemusely do ústavů. Nebo lepší podmínky pro pracující lidi s hendikepem. Vidím (nejen) za sebou výsledky a příběhy konkrétních lidí. Přispění k lepšímu životu. A to je odměna. V politice je důležité umět také naslouchat, vyjednávat, navazovat vztahy. A to mnoho žen, ale samozřejmě i mužů, umí velmi dobře. Jen ostré lokty zkrátka nestačí.

Fandím téměř každé ženě, která do toho jde, nebo o tom zatím přemýšlí. Potřebujeme totiž rozmanitou, tedy i ženskou perspektivu na všech úrovních politiky. Potřebujeme co nejpestřejší složení politických stran. Vždyť taková je i společnost, kterou zastupujeme.

A protože je v politice žen tak málo, nabízím podporu!

Jestli je mezi vámi nebo ve vašem okolí žena, která má obavy z politiky, ale je odhodlaná věci měnit, řekněte jí, ať se mi ozve.

I mně na začátku pomohla jiná žena. Považuju za správné pomoci vyrovnat ten velký nepoměr.

O tom, co se s vyšší mírou empatie může podařit nám všem, pak zase příště.

Srdečně zdravím

Osobně.

Vaše Olga Richterová

Odebírat newsletter