O Berlíně a legalizaci

Nedávno jsem strávila tři dny pracovně v Berlíně. S německými kolegy a kolegyněmi se snažím udržovat pravidelný kontakt už několik let. Osobní setkání jsou samozřejmě nejlepší, a pro nás užitečná - Německo je náš důležitý demokratický partner. Navíc jsem tu během studií několik let žila: rok na střední škole, a dva roky na vysoké. Zažila jsem v této zemi 11. září 2001 i přechod na euro jako hotovostní platidlo, to bylo v roce 2002.

Němci jsou zkrátka náš významný soused, a jejich prosperita úzce souvisí s tou naší. Proto má smysl setkávat se i na nejvyšší úrovni. Do Berlína jsem jela s kolegou Jakubem Michálkem a dalšími poslanci, sešli jsme se s několika představiteli ministerstva zahraničí a Bundestagu a zvládli jsme probrat paletu témat od lepšího železničního propojení, přes Putina až třeba po konopí, což je velmi „pirátské“ téma.

Samozřejmě jsme nemohli opominout aktuální témata spojená s válkou na Ukrajině. Putinovy dezinformátory řeší všude. Také máme společný problém jménem Maďarsko, které bojkotuje pomoc ukrajinské armádě, hlasování pro vstup Finska a Švédska do NATO, a které drtí vlastní svobodnou politickou debatu a nezávislou justici. Obojí už téměř nemá. Den po našem odjezdu se dokonce v Bundestagu hlasovalo o rezoluci týkající se právě Orbánova režimu.

Já jsem navíc měla jednu obzvlášť milou osobní schůzku. S poslankyní Renatou Alt, která je slovenského původu a s níž jsem v kontaktu už několik let, jsme se sešly nad mnoha věcmi, a skončily jsme tématem legalizace marihuany, které nyní obě naše země řeší. Obě navíc podporujeme svobodnou volbu dospělých lidí, ale jsme si vědomé rizik a vnímáme problém užívání zejména u mladistvých. Každopádně se v tomto ohledu u nás i v Německu hýbou věci dopředu. Pokud vás téma zajímá, můžete si pročíst expertní návrh posuzující dopady legalizace, který odpovídá, myslím, na všechny důležité otázky a na němž se podíleli i Piráti.

Tak zase brzy na viděnou:-) - bis bald :-)

Vaše Olga

Odebírat newsletter