Nejen předvánoční čas očima stážistky Zdeňky

Tento dopis bude jiný. Dnes poprvé předám slovo někomu dalšímu. Chtěla bych vám přiblížit svůj pracovní život, nechat nakouknout za oponu. A přiblížit i dárek pro mě - pohled zvenčí pro mě byl takový předvánoční dárek zpětné vazby. Dnes se tedy do zákulisí podíváte očima Zdeňky Liškové, pirátské první místopředsedkyně za Pelhřimovsko. V listopadu se mnou a mým týmem strávila týden. Jak ho popsala:

Jedním slovem - cvrkot. Každá minuta Olžina času je zaplněna činností: zasedání Sněmovny, setkání s veřejností, jednání, dolaďování dokumentů, telefonáty, schůzky. Přijde z jednacího sálu Sněmovny, napije se čaje, zakousne něco malého a běží na další hlasování. Ano - doslova běží. Kdybych to nezažila na vlastní kůži, vůbec bych tomu nevěřila!

S Olgou a jejím týmem jsem strávila týden. Pro mě to byla vlastně krásná dovolená, plná objevování zajímavých míst a lidí, týden, který mi utekl jako voda. Pro Olgu a její tým pracovní zápřah, který se denně skládal z 10-12 hodin práce téměř bez přestávek. Přesto jsem měla pocit, že to Olgu spíš nabíjí. Dokáže se obklopit skvělým týmem, bez něhož by to nešlo. Asistenti mě pomáhali zapojit se do dění, ale také hlídali, abych nebloudila v chodbách Sněmovny, což by se stalo hned, jak by mě někde nechali samotnou.

Stáž doporučuji každému, kdo by chtěl vidět, jak to doopravdy v Poslanecké sněmovně chodí. Je to zážitek.

Jsem ráda, že s námi Zdeňka strávila týden. Bylo to důležité setkání i pro mě. Nastavila mi zrcadlo ohledně pobíhání mezi schůzkami a programu naplánovaného na minuty. Beru si z toho velké předsevzetí, že méně je někdy více. Jsem zvědavá, zda se mi podaří dodržet víc volných slotů v diáři, každopádně mám i osobní cíl se víc soustředit na naprosté priority. Musím se samozřejmě věnovat kompletní sociální politice (což mimochodem shrnuje tento odborný newsletter, píšeme ho s náměstkyní Zuzanou Freitas). K ní ovšem přibylo angažmá v zahraniční politice s přesahem k posilování odolnosti naší demokracie, řada koaličních i odborných jednání, a řada reprezentačních povinností. Takže budu muset ještě o něco víc zvažovat, čemu říci ano, a co s poděkováním odmítnout.

A také mi Zdeňka připomněla, jak klíčový je tým. Bez lidí kolem bych mohla dělat jen zlomek toho, co zvládám teď. Všem, kteří jsou na palubě, jsem se i díky jejímu postřehu snažila doručit adekvátní předvánoční ocenění jejich přínosu.

No a nakonec mi zpřítomnila, jak silná věc je stereotyp. Jak snadno člověk začne dělat věci určitým způsobem, a jak nápomocné je nechat si říct, jak to působí na někoho zvenku.

Takže v těchto týdnech otevřených dveří určitě budu pokračovat.

Pro zájemce: stáže na první půlrok 2023 se už plní, tak kdybyste měli chuť strávit s námi pár dní mezi Sněmovnou a schůzkami, určitě napište co nejdřív. Připojte prosím krátký životopis a motivaci, proč byste do toho chtěli jít.

A pokud mi chcete dát jakoukoli zpětnou vazbu i bez stáže, budu ráda i tak. Jen se ozvu až po Novém roce. Po všem tom shonu je čas na rodinu.

Hezké Vánoce, a hodně klidu s blízkými přeji.

Vaše Olga

Odebírat newsletter